Je vždy zaujímavé zistiť kam siahajú korene rôznych tradícií, kultúr, rituálov, názorov, rodov či čohokoľvek, čo skúmame, alebo sa tým práve zaoberáme. Poďme sa teda pozrieť na to, kam až siahajú korene tantrického učenia, známeho aj pod slovom tantra. História sa stále skúma a čím viac času plynie, tým je to náročnejšie, avšak už mnohí bádali a mnoho vecí zistili. Rovnako je to aj pri tantre. Kedy presne vznikla je ťažké datovať, avšak takmer s istotou vznikla na indickom subkontinente už pred tisícročiami. Mnohí si myslia, že má pôvod a opiera sa aj o starobylé védske učenie, no prečo vznikla a kto ju priniesol zrejme nezistíme. Ako naznačuje slovo tantra, išlo o duchovné učenie, ktoré smerovalo k rozširovaniu vedomia a sebarealizácii, a to rôznymi technikami, medzi iným aj rituálmi a meditáciami.

Stopy tantrického učenia

Všeobecne sa dá povedať, že sa prvky a stopy tantrického učenia dajú nájsť alebo sa integrovali sčasti aj v ďalších kultúrach a smeroch či filozofiách. Z toho sa dá usúdiť, že primárne sa v tomto filozofickom smere nejednalo len o sexuálnu energiu, no o celý duchovný rozmer. Jej vzťah k sexualite bol však veľmi pozitívny, a to sa dnes začalo využívať z tantry zrejme najviac. Práve tantrické masáže sa stali nositeľom čriepkov tantrickej filozofie a jej posvätného vzťahu k sexualite, sexuálnej energii a spojeniu partnerov. Nahliada totiž na ne s veľkým rešpektom, úctou a láskou, ako na niečo naozaj posvätné a vzácne.

Liečenie tela, mysle i duše

Dnes tantru využívajú ľudia k určitému liečeniu tak fyzického tela, ako aj mysle a emócií. Populárne sa stali tantrické masáže, kde dochádza k stimulácii energie celého tela, a prostredníctvom príjemnej masáže intímnych partií aj k stimulácii sexuálnej energie, čo je prirodzeným procesom masáže. Práve táto energie dokáže dodať telu množstvo vitality a dobiť mu zase baterky. Masáž má jednoznačne pozitívne antistresové účinky.